Embalaža so vsi izdelki iz katerega koli materiala namenjeni temu, da obdajajo, hranijo in varujejo zaradi rokovanja z blagom, njegove dostave ali predstavitve na poti od embalerja do končnega uporabnika.
Po namenu uporabe ločimo glede na namen uporabe:
V kategorijo prodajne embalaže spadajo tudi:
so kozarci, vrečke, konzerve, steklenice, plastenke, škatle, sklede, tube ali druga podobna embalaža s sestavnimi deli, ki obdaja ali vsebuje osnovno prodajno enoto blaga, namenjeno končnemu uporabniku na prodajnem mestu, ter varuje blago pred poškodbami in onesnaženjem.
so folije, škatle ali podobni ovoji ali druga embalaža s sestavnimi deli, ki obdajajo ali držijo skupaj več osnovnih prodajnih enot istovrstnega ali raznovrstnega blaga, ne glede na to, ali je skupaj z blagom prodana končnemu uporabniku ali je odstranjena na prodajnem mestu, in je namenjena razpošiljanju, skladiščenju, prevozu ter odpremi blaga ali prodaji končnemu uporabniku in se lahko odstrani z blaga, ki ga obdaja, ne da bi to spremenilo njegove lastnosti.
so sodi, zaboji, ročke, vreče, palete, škatle ali druga embalaža s sestavnimi deli, ki obdajajo ali držijo skupaj več osnovnih prodajnih enot blaga v prodajni ali skupinski embalaži, olajšajo ravnanje z blagom in njegov prevoz ter ga varujejo pred poškodbami na poti od embalerja oziroma pridobitelja embaliranega blaga do distributerja ali trgovca ali od distributerja ali trgovca do končnega uporabnika. Zabojniki, ki se za prevoz blaga uporabljajo v cestnem, železniškem, ladijskem ali zračnem prometu, se ne štejejo za transportno embalažo.
Oznake embalažnih materialov na sami embalaži zbiralcem, predelovalcem in odstranjevalcem odpadkov omogočajo lažje zbiranje, ponovno uporabo in predelavo odpadne embalaže, vključno z njenim recikliranjem. Gre za lažje prepoznavanje embalažnih materialov in s tem razvrščanje odpadne embalaže. V Republiki Sloveniji označevanje embalaže ni obvezno. V primeru, da pa se proizvajalec embalaže ali embaler odločita za to, so zahteve za označevanje navedene v 9. členu Uredbe o embalaži in odpadni embalaži (Uradni list RS št., 54/21, z vsemi spremembami). Pri tem je potrebno upoštevati sistem, ki je opredeljen v Odločbi Komisije Evropske unije z dne, 28.1.1997, ki je dostopen na povezavi: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=CELEX:31997D0129&from=SL
Družba RECIKEL nastopa v slovenskem prostoru kot nosilec skupnega načrta ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo. Od 1. 1. 2017 dalje je skupni načrt potrjen.
Vsem proizvajalcem, ki bi želeli izpolnjevati svoje obveznosti preko skupnega načrta ravnanja s prenosnimi baterijami in akumulatorji RECIKEL, zagotavljamo skladno ravnanje z veljavno zakonodajo, gospodarno ravnanje ter okoljsko odgovorno ravnanje z odpadnimi prenosnimi baterijami in akumulatorji.
28. 09. 2023
04. 09. 2023
Zakonski in podzakonski akti s področja ravnanja z embalažo in odpadno embalažo.